ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Βοήθησε κι εσύ σ’ αυτή την προσπάθεια!!!

·       Φέρε τις παλιές σου μπαταρίες στο κουτί ανακύκλωσης.

·       Πες και σε άλλους για το πρόβλημα των χρησιμοποιημένων μπαταριών.

·       Φτιάξε μια ενημερωτική αφίσα για να  παρακινήσεις τους συμμαθητές σου.

·       Βρες στη γειτονιά σου μαγαζιά που πουλάνε μπαταρίες και ζήτα να σου δίνουν όσες παλιές έχουν.

Γιατί οι μπαταρίες;

Οι ουσίες που περιέχει μια μικρή μπαταρία (όπως αυτές που έχουν τα ρολόγια μας ή οι φωτογραφικές μας μηχανές) είναι ικανές να ρυπάνουν 1 κυβικό μέτρο χώμα ή 400 κυβικά μέτρα νερό!!!

Πάνω από 10 δισεκατομμύρια μπαταρίες παράγονται κάθε χρόνο στη γη. Στην Ελλάδα  κυκλοφορούν κάθε χρόνο:

- 1.000.000 μπαταρίες αυτοκινήτων. (Οι περισσότερες είναι μολύβδου.)

- 100.000.000 μπαταρίες «οικιακής χρήσης» διαφόρων μεγεθών και τύπων,

- 5.000.000 μπαταρίες σε σχήμα κουμπιού (κομβιόσχημες).

- Χιλιάδες συσσωρευτές βιομηχανικού τύπου (βιομηχανίες, ΟΤΕ, στρατός) που είναι συνήθως μολύβδου ή καδμίου/νικελίου.

Στις προθέσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι, στο μέλλον, οι μπαταρίες να συλλέγονται  μέσω αυστηρών νομοθετικών ρυθμίσεων. Ως τότε όμως;

Τι μπορούμε να κάνουμε;

Από όλα τα επικίνδυνα οικιακά απορρίμματα το μόνο που αυτή τη στιγμή μπορούμε να στείλουμε για ανακύκλωση είναι οι μπαταρίες. Υπάρχουν τρόποι, αν θέλουμε, να μειώσουμε το πρόβλημα:

1.     Αποφεύγουμε τη χρήση μπαταριών όσο είναι δυνατό. (π.χ. στο σπίτι ακούμε μουσική βάζοντας τη συσκευή στην πρίζα και όχι με μπαταρίες)

2.     Δεν αφήνουμε μπαταρίες μέσα σε συσκευές που δεν χρησιμοποιούμε συχνά.

3.     Προτιμάμε ηλιακές μπαταρίες όπου αυτές είναι διαθέσιμες. Φορτίζουν με το φως του ήλιου και δεν τις πετάμε…

4.     Προτιμάμε τις επαναφορτιζόμενες . (Κοστίζουν περισσότερο στην αρχή αλλά συμφέρουν γιατί επαναφορτίζονται πολλές φορές με μηδαμινή κατανάλωση ρεύματος. Επιπλέον: δεν αναγκαζόμαστε να πετάμε συχνά μπαταρίες)

5.     Ανακυκλώνουμε αυτές τις μπαταρίες που είμαστε σίγουροι ότι δεν «αντέχουν» άλλο.  (Προσοχή: δεν τοποθετούμε μεταχειρισμένες μπαταρίες μαζί με καινούριες στην ίδια συσκευή! Είναι επικίνδυνο και βλάπτει και τις μπαταρίες)

Φέρτε τις ‘τελειωμένες’ μπαταρίες στο κουτί ανακύκλωσης του Σχολείου!