ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΩΝ 10 ΠΡΩΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ  ΤΟΥ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ‘ΗΒΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ’.

Την Τετάρτη 12/1/05 πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Π.Φαλήρου η επιβράβευση των 10 πρώτων μαθητών και 10 πρώτων μαθητριών από το ίδρυμα ‘Ήβη Αθανασιάσου’.

Η Ήβη Αθανασιάδου είναι σημαντική ιστορική προσωπικότητα για το Π.Φάληρο. Ήταν η κοπέλα που πήγε να καλωσορίσει τους συμμάχους με ένα πανό που έλεγε
WELCOME, όμως την είδε ένας Γερμανός στρατιώτης και την σκότωσε μπροστά από την παραλία του Φλοίσβου. Έτσι ο πατέρας της έκανε δωρεά ένα γραφείο, που βρίσκεται στην Αθήνα, και δημιουργήθηκε το Ίδρυμα  ‘Ήβη Αθανασιάδου’. Το γραφείο αυτό έχει ενοικιασθεί σε μια εταιρεία και το νοίκι μοιράζεται στους καλύτερους μαθητές-μαθήτριες των Γυμνασίων και των Λυκείων του Π.Φαλήρου.

Από το Σχολείο μας βραβεύθηκαν οι μαθητές:
α. Ψαρράκης Χρήστος με 19 και 12/13
β.  Δημονίτσας Μάνος με 19 και 10/13

Τα αριστεία και το χρηματικό ποσό δόθηκαν στους μαθητές από τον κ.Αγαρτζίδη, Διευθυντή του 1ου Λυκείου Π.Φαλήρου, και από τον κ.Χόρτη, Διευθυντή του 1ου Γυμνασίου Π.Φαλήρου, αντίστοιχα.