Συνεντεύξεις με πέντε επιμορφούμενους
(σε μαθητές δημοσιογράφους για τη σχολική εφημερίδα)

Το πρόγραμμα σας βοήθησε στο επάγγελμά σας ;
" Πιστεύω ότι θα με βοηθήσει.Ακόμα δεν έχω κάνει εφαρμογή όλων των πραγμάτων που έχω μάθει. Είναι κάτι που βρίσκεται σε εξέλιξη.Πιστεύω ότι στο μέλλον θα με βοηθήσει πολύ. Ελπίζω να κάνω πράξη αυτά που μαθαίνω. Αυτό θεωρώ ότι θα αρέσει πολύ και στους μαθητές μου, για να ξεφύγουν και από την παραδοσιακή μετωπική διδασκαλία."

Πιστεύετε πως το μάθημα με υπολογιστές είναι περισσότερο αποδοτικό ;
" Περισσότερο αποδοτικό όχι. Συμπληρωματικό θα έλεγα, γιατί ο μαθητής πρέπει να εξετάζεται με προφορικό και γραπτό λόγο. Αλλά είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι μπορεί να έχει εικόνα και ήχο. Κι επίσης ένα άλλο θετικό είναι ότι βοηθάει στο να συγκεντρώνεται σε αυτό που βλέπει και που ακούει και αυτό, πιστεύω, θα τον βοηθήσει να παρατηρήσει."

Πως βλέπετε το μέλλον των Νέων Τεχνολογιών ;

" Λαμπρό ! Σε λίγα χρόνια οι Νέες Τεχνολογίες δεν θα είναι πια νέες, όλοι θα έχουν εξοικειωθεί μ' αυτές και κυρίως στην εκπαίδευση θα είναι ένα εργαλείο πάρα πολύ χρήσιμο αλλά και πολύ κοινό, πιστεύω. Ειδικά όταν οι νέοι σαν κι εσάς θα γίνουν εκπαιδευτικοί, νέοι που είναι εξοικειωμένοι από πολύ μικροί με τους υπολογιστές, πιστεύω ότι θα είναι εύκολη η χρήση τους. Στην εκπαίδευση βοηθάνε οι Nέες Tεχνολογίες για την κατάκτηση και την εμπέδωση των γνώσεων. "

Τι σας έκανε να έρθετε να επιμορφωθείτε, πως το επιλέξατε ;
" Καταρχήν, ενημερώθηκα ότι στο σχολείο αυτό γίνεται αυτή η επιμόρφωση. Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω ότι πρέπει να εξοικειωνόμαστε και εμείς οι καθηγητές με τα καινούργια μέσα διδασκαλίας και να κάνουμε πιο δελεαστικό το μάθημα για εσάς τα παιδιά. Δεν είναι εύκολο, αλλά θα προσπαθήσουμε, γιατί η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Ομως αφού το θέλουμε, θα το κάνουμε. "

Πως κρίνετε το περιεχόμενο και το επίπεδο της επιμόρφωσης;

" Το περιεχόμενο της επιμόρφωσης είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον. Στην Ιστορία π.χ. υπάρχει υλικό που δεν διαθέτουν όλα τα σχολεία. Κυρίως το υλικό αυτό είναι εικόνες, χάρτες και κείμενα. Ολο αυτό το βοηθητικό υλικό το χρειαζόμαστε, όταν θέλουμε να διδάξουμε Ιστορία. Αυτό λοιπόν το βρίσκουμε εδώ με πάρα πολύ μεγάλη ευκολία. Το θέμα είναι αν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε και μέσα στην τάξη. Μας δίνει ο επιμορφωτής τις πληροφορίες, τον τρόπο, αλλά άμεσα να χρησιμοποιηθεί στην τάξη είναι δύσκολο. "

Χρήστος Ψαρράκης, τάξη Γ2
Αρτεμις Κολούμπα, τάξη Α1