Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το 1ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου, που λειτουργεί από το 1926! στο ιστορικό κτίριο της οδού Ναϊάδων, είναι μέρος της ιστορίας του Π. Φαλήρου. Για πάρα πολλά χρόνια ήταν το μόνο Σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όχι μόνο για την περιοχή του Δήμου Π. Φαλήρου, αλλά και για το Καλαμάκι, το Ελληνικό και τη Γλυφάδα. Ήταν η πηγή της γνώσης και των ηθικών αξιών της ζωής σε πολλές γενεές Φαληριωτόπουλων, που αξιοποιώντας τα εφόδια αυτά κατέκτησαν σημαντικές θέσεις στον κοινωνικό, επιστημονικό και επαγγελματικό στίβο.

(Σχ. έτος 1945-46,  25η Μαρτίου)

Η ιστορία του Σχολείου μας χρονολογικά
:

Από το 1926 – 1929 λειτουργεί ως μικτό 3/τάξιο Ελληνικό Σχολείο Π. Φαλήρου.

Από το 1930 – 1964 λειτουργεί ως μικτό 6/τάξιο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου.

Το 1965 ιδρύεται το μικτό 3/τάξιο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου.

Το 1967 επαναλειτουργεί ως 6/τάξιο μικτό Γυμνάσιο Π. Φαλήρου .

Το 1972 διχοτομείται σε:

6/τάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Π. Φαλήρου και

6/τάξιο Γυμνάσιο Θηλέων Π. Φαλήρου

Το 1976 ιδρύονται τα Λύκεια και διαχωρίζονται σε:

α) 3/τάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Π. Φαλήρου

β) 3/τάξιο Γυμνάσιο Θηλέων Π. Φαλήρου

γ) 3/τάξιο Λύκειο Αρρένων Π. Φαλήρου

δ) 3/τάξιο Λύκειο Θηλέων Π. Φαλήρου

(Σχ. έτος 1962-63, οι καθηγητές στα σκαλάκια)

Το 1977 ιδρύεται το Γυμνάσιο Αμφιθέας

Το 1979 γίνεται μικτοποίηση των Σχολείων και μετονομάζονται :

το 3/τάξιο Γυμνάσιο Αρρένων σε 1ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου

το 3/τάξιο Γυμνάσιο Θηλέων σε 2ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου, που τον ίδιο χρόνο μεταστεγάζεται στην Κοψαχείλα,

το 3/τάξιο Λύκειο Αρρένων σε 1ο Λύκειο Π. Φαλήρου

το 3/τάξιο Λύκειο Θηλέων σε 2ο Λύκειο Π. Φαλήρου, που τον ίδιο χρόνο μεταστεγάζεται στην Κοψαχείλα

Το 1982 το Γυμνάσιο Αμφιθέας μετονομάζεται σε 3ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου και ιδρύεται το 3ο Λύκειο Π. Φαλήρου.

Το 1983 ιδρύεται το 4ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου.

Το 1987 ιδρύεται το 4ο Λύκειο Π. Φαλήρου

Το 1987 ιδρύεται το 5ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου

(Σχ. έτος 1952-53, Το 'Ενδεικτικόν' του Αλ. Παναγούλη)

Παραρτήματα του Γυμνασίου Π. Φαλήρου

Δυο «θυγατρικές» σχολικές μονάδες λειτούργησαν ως παραρτήματα του 6/τάξιου Γυμνασίου Π. Φαλήρου:

α) Το παράρτημα Γλυφάδας (1941 – 1955)

β) Το παράρτημα Καλαμακίου (1966 – 1972) – σήμερα 1ο Γυμνάσιο Αλίμου.

Ευεργέτες του Σχολείου

Το Σχολείο βοήθησαν, μεταξύ των άλλων, με τις διαθήκες τους δύο σημαντικοί ευεργέτες:

-  Ο Παύλος Γ. Αθανασιάδης, που το 1966 κληροδότησε ένα γραφείο του στην οδό Σταδίου 33 για να απονέμονται από τα  εισοδήματα του κάθε χρόνο χρηματικά έπαθλα σε 10 μαθητές και 10 μαθήτριες που αρίστευσαν στα μαθήματα και στο ήθος.

-  Ο Κων/νος Θ. Αλεξίου, ο οποίος το 1975 στη διαθήκη του αναφέρει: «…. Εκ του τιμήματος των πωληθησομένων ακινήτων μου να επισκευαστεί το εν Παλαιώ Φαλήρω Γυμνάσιον ώστε να πληρεί όλους τους όρους υγιεινής και επί πλέον να κατασκευαστεί επί του ακαλύπτου χώρου νέα πτέρυξ ώστε να δύναται να στεγάσει ανέτως άπαντας τους μαθητάς του Γυμνασίου….»

18/5/1949 - Τάξις Η΄, Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο

(* Τα στοιχεία είναι από το βιβλίο ‘Φαληρικός Φάρος’ του Λυκειάρχη κ. Γ. Ν. Λαζαρίδη τον οποίο και ευχαριστούμε.

Η φωτογραφία του Αστεροσκοπείου είναι προσφορά της κ. Αθηνάς Ξερούτσικου, κόρης του καθηγητή των Μαθηματικών κ. Κων/νου Λερίου, ο οποίος υπηρέτησε επί σειρά ετών στο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου.

Παρακαλούμε όσους διαθέτουν ιστορικό υλικό (κείμενα, φωτογραφίες, κλπ.) να επικοινωνήσουν με το Σχολείο μας. Θα μας είναι πολύτιμα!)